• O nas ikona
  • Miniatura konspektu
    Bogumiła Stachurska

    Co mieszka w piórniku - zajęcia plastyczne

    Wykorzystanie prostych szkolnych przyborów do stworzenia kompozycji plastycznej typu relief.

    Grupa Wiekowa Wiek 6-10 lat
    Rodzaj zajęć -
    Miejsce -
    Czas 45 minut
    Cel zajęć
    • Stworzenie obrazu plastycznego z przyborów szkolnych;
    • Rozwijanie wyobraźni poprzez zabawy konstrukcyjne;
    • Próba nadania tytułu fotografii, pracy plastycznej;
    • Rozwój umiejętności retorycznych przez zabawy słowotwórcze.
    Metody pracy -

    Przygotowanie do zajęć

    Aranżacja przestrzeni

    Można pracować tradycyjnym /codziennym/ ustawieniem stolików lub ławek. Jednakże lepiej i ciekawiej jest rozstawić stoliki w taki sposób, aby każdy mógł pracować oddzielnie. Rozstawiamy je w równych odstępach w liniach równoległych i prostopadłych np. do tablicy lub okna, tworząc tym samym swoistą kompozycję geometryczną przestrzeni klasy.

    Środki dydaktyczne

    Arkusze A3 bristolu lub sztywnego papieru , tektury (po jednym dla każdego ucznia) w różnych kolorach lub jeden kolor dla wszystkich. Świetnie nadają się arkusze szarego papieru falistego podkreślające charakter reliefu. Aparat fotograficzny, komputer lub projektor.

    Przebieg zajęć

    diamond icon
    diamond icon

    1. Przestrzeń 5 min.

    Jeśli udało się zaaranżować przestrzeń klasy nowym ustawieniem ławek tak, aby powstała z nich kompozycja przestrzenna, omów to z uczniami przed przystąpieniem do zadania. Zapytaj ich o wrażenia.

     

    2. Przygotowanie przyborów 5 min.

    Poproś każdego ucznia o przygotowanie, wybór o 6-8 przyborów szkolnych, które nosi w piórniku. Przybory powinny być zróżnicowane pod względem wielkości  i  formy: ołówek, gumka, kredki, temperówka, cyrkiel, linijka, klej, nożyczki, flamastry. Niektóre np. kredki i flamastry mogą się powtarzać.

     

    3. Portret 10 min.

    Rozdaj każdemu arkusz bristolu. Każdy uczeń z wybranych przedmiotów układa w dowolny sposób twarz/portret, wypełniając całą powierzchnię arkusza.

    Warto pilnować, aby kompozycja całości była harmonijna i zrównoważona, zwracając uwagę na odległości między elementami, a przez to czytelna w swojej ekspresji i kompozycji.

    Zróbcie zdjęcia prac.

     

    4. Zmiana tematu 10 min.

    Zaproponuj podobną układankę/relief na inny temat:  np. postać/ludzik, krajobraz. Sfotografujcie prace.

    5. Pokaz slajdów i tytułowanie 15 min.

    Zróbcie pokaz slajdów lub  w późniejszym czasie wystawę zdjęć.

    Nadajcie nazwy lub tytuły poszczególnym pracom. Warto poszukać, aby tytuły odbiegały od pierwszych skojarzeń, były jak najbardziej abstrakcyjne i nietypowe.

    Podobne konspekty

    diamond icon
    diamond icon
    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Tradycja

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Język

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Dorota Ogrodzka

    Ekonomia