• O nas ikona
  • Miniatura konspektu

    Teatralne Spięcie - "Romeo i Julia"

    Na przykładzie niezwykle popularnej, klasycznej komedii Szekspira, obfitującej w emocjonujące relacje między bohaterami i błyskotliwą grę słów, pokazane jest przenikanie tekstów literackich do innych rodzajów tekstów kultury. Lekcja łączy oglądanie materiałów multimedialnych z konwerstaorium i indywidualnymi ćwiczeniami dla uczniów.

    Grupa Wiekowa Wiek 16-19 lat
    Rodzaj zajęć -
    Miejsce -
    Czas 35 minut
    Cel zajęć

    Celem zajęć jest integracja klasy, przełamanie barier, a także wzbudzenie kreatywności w uczniach.

    Efekty zajęć:

    • oswajanie przestrzeni, koncentracja i rozruch, budowanie uważności na partnera, na grupę;

    • poznanie grupy, jej samopoczucia, energii, ale też potrzeb, opinii, doświadczenia – w zależności od tego, czego chcemy się dowiedzieć;

    • pobudzenie kreatywności;

    • przełamanie występowania na scenie, budowanie zdarzenia scenicznego

    • badanie relacji między „postaciami” na scenie i między ich tekstami

    • pobudzenie kreatywności, wyobraźni wizualnej, uświadomienie, że w komunikacie teatralnym jest odbiorca i nadawca

    Metody pracy -

    Przygotowanie do zajęć

    Aranżacja przestrzeni

    pusta przestrzeń, która pozwoli na przemieszczanie się uczniów i pracę w ruchu

    Środki dydaktyczne

    papier, flamastry, (opcjonalnie) odtwarzacz audio

    Przebieg zajęć

    diamond icon
    diamond icon

    1. Przedstawienie się, oczekiwania 15 min.

    Prowadzący dzielą uczestników na dwójki. W parach każda osoba ma minutę na opowiedzenie o sobie. Potem na forum przedstawiamy swojego partnera. Przedstawiany może coś dopowiedzieć i mówi o swoich oczekiwaniach

    2. Rozgrzewka w przestrzeni 20 min.

    Chodzenie w przestrzeni

    CEL: oswajanie przestrzeni, koncentracja i rozruch, budowanie uważności na partnera, na grupę, wstępne rozpoznanie uczestników – kto liderem, kto się wycofuje, w naturalny sposób (poprzez działanie) przełamanie oporu w sytuacji bycia w środku/skupiania na sobie uwagi oraz w sytuacji kontaktu fizycznego między uczestnikami.

     
    OPIS: Chodzimy w przestrzeni, w różnych kierunkach, każdy we własnym tempie.

    Prowadzący podaje komendy:

    • poczujcie to, co macie pod stopami, ustalcie swój rytm

    • zobaczcie, kto jest obok (przywitanie się)

    • pojedynek na wzrok

    • chodzimy, jakby nas nie było/jakbym był tylko ja na scenie/ daleko od wszystkich/ przeszkadzając innym

    • znajdujemy jedną osobę i poruszamy się w przestrzeni z ciągłą świadomością, gdzie ta osoba jest.  Zmieniamy osobę. Znajdujemy jeszcze jedną i poruszamy się, utrzymując w miarę równą odległość między tymi osobami.

    TAK / NIE

    CEL: poznanie grupy, jej samopoczucia, energii, ale też potrzeb, opinii, doświadczenia – w zależności od tego, czego chcemy się dowiedzieć.

     
    OPIS: Cały czas chodzimy w przestrzeni. Prowadzący dzieli przestrzeń na dwie części – po jednej stronie jest przestrzeń „TAK”, po drugiej przestrzeń „NIE”. Zadaje pytania zamknięte – grupa odpowiada, stając po stronie „tak” lub „nie”.

     
    Chodzenie w jakościach i stopniowanie emocji

    Chodzimy w przestrzeni. Nasz krok jest miękki, twardy, zdecydowany, wahający się. Następnie dodajemy emocje, które mają się odzwierciedlić w naszym kroku: strach, odwaga, radość, smutek, apatia, histeria, niechęć, tkliwość. Prowadzący może stopniować te emocje w skali od 1 do 10. Na koniec kilka haseł oksymoronów prosto z tekstu Szekspira: np. niechęć tkliwa

    Rytmy

    CEL: poszukanie wspólnego rytmu, trzymanie go razem – budowanie grupy. Następnie – pojedynek.

     
    OPIS: Wszyscy chodzimy we wspólnym rytmie (wziętym ze spektaklu). Ciszej, głośniej, przemieszczamy się po scenie. Następnie dzielimy się na dwie grupy i druga grupa dostaje inny rytm. Następnie odbywa się pojedynek Montecchich i Capulettich na rytmy – grupy stają naprzeciwko siebie i zmierzają do konfrontacji. Zadanie polega na tym, żeby zmieszać się ze sobą 2 szyki, ale żeby każda grupa pozostała przy swoim rytmie.

     
    Figury

    Chodzimy w przestrzeni. Na znak dany przez prowadzącego grupa ma za zadanie utworzyć figurę (nie rozmawiając).  Koło, trójkąt, kropka, znak zapytania, wykrzyknik, napis LOVE.

    Materiały do pobrania

    diamond icon
    diamond icon

    Zobacz też

    diamond icon
    diamond icon

    Podobne konspekty

    diamond icon
    diamond icon
    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Tradycja

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Język

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Dorota Ogrodzka

    Ekonomia

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Dorota Ogrodzka

    Media