Teatroteka Szkolna to program, w którym proponujemy nowe spojrzenie na miejsce teatru w szkole. Tworzenie przez uczniów etiud, scenografii, tekstów, kostiumów, nie jest dla nas celem samym w sobie. Zachęcamy do tego, aby nie patrzeć na teatr przez pryzmat efektu scenicznego, ale procesu, który do niego prowadzi. We wspólnym działaniu uczniowie przejmują odpowiedzialność za własną twórczość, mają okazję do wymiany myśli z innymi uczestnikami i budowania relacji wewnątrz grupy. Dzięki temu podczas lekcji i zajęć dodatkowych stają się bardziej aktywni, samodzielni i krytycznie podchodzą do podejmowanych tematów.
Takie postrzeganie teatru jest właściwe pedagogice teatru. W programie Teatroteka Szkolna zachęcamy nauczycieli do włączania jej w pracę w szkole. Proponujemy prowadzenie zajęć opartych na pracy zespołowej i twórczym wykorzystaniu elementów języka teatralnego.
Konspekty umieszczone na portalu pozwalają nauczycielowi wykorzystać teatr do refleksji nad wybranymi zagadnieniami. Podczas zajęć każdy uczeń ma możliwość wypowiedzenia się jako twórca i widz. Przyjęcie tych dwóch perspektyw i rozmowa w grupie uczestników są podstawą do rozwijania refleksji o sobie i otaczającym świecie.
Pedagogiczno-teatralny sposób pracy można wykorzystać do omawiania zagadnień z podstawy programowej lub do przygotowania spektakli czy prowadzenia kół zajęciowych.
Z czego składa się program Teatroteka Szkolna?
Portal www.teatrotekaszkolna.pl
Na portalu oferujemy bezpłatny dostęp do konspektów zajęć, pogrupowanych według poziomów nauczania. Znajdziesz tu propozycje działań wykorzystujących elementy teatru na lekcjach języka polskiego, wosu, godzinach wychowawczych oraz pomysły na zajęcia w ramach koła teatralnego, w trakcie przygotowania szkolnych akademii lub realizacji projektów artystycznych. W zakładce Filmy zamieszczamy nagrania przykładowych ćwiczeń teatralnych oraz lekcji poprowadzonych według naszych konspektów.
Warsztaty “Jak wykorzystać pedagogikę teatru w szkole?”
Jeśli zainteresował Cię ten sposób pracy, możesz poznać Teatrotekę Szkolną bliżej. Znajdź grupę nauczycieli, którzy też chcą wykorzystywać teatr w szkole. Zaproście nas do swojej szkoły, domu kultury lub centrum edukacji nauczycieli w Waszej miejscowości i weźcie udział w spotkaniu “Jak wykorzystać pedagogikę teatru w szkole?”. Opowiemy o programie, przeprowadzimy warsztat inspirowany portalem oraz dyskusję na temat zaproponowanego sposobu pracy. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
więcej: http://teatrotekaszkolna.pl/onas/zapros
Partnerzy Teatroteki Szkolnej
Współpracujemy z teatrami instytucjonalnymi, które prowadzą działania edukacyjne adresowane do szkół. Sprawdź, czy Twój teatr jest Partnerem Teatroteki i skorzystaj z jego oferty.
Każdy scenariusz opatrzony jest hasłami, które opisują jego zawartość. Odnoszą się one do tematyki zajęć, wykorzystywanych form pracy oraz elementów języka teatru, które rozwijają. Wpisując w wyszukiwarkę na stronie interesujące Cię hasła (np. tworzenie etiudy, praca z przedmiotem, mitologia), możesz znaleźć wszystkie scenariusze, które zawierają w swoim opisie ten tag.
Przy każdym scenariuszu podajemy grupę wiekową, z którą najłatwiej będzie poprowadzić określone zajęcia ze względu na specyfikę działań i proponowane treści. Mają one jednak charakter rekomendacji - wiele z nich można zrealizować także z uczestnikami w innym wieku. Dlatego zachęcamy do sięgania również po scenariusze proponowane dla innych etapów nauczania niż ten, na którym prowadzisz zajęcia.
Zawiera podstawowe informacje o celu i przebiegu zajęć oraz sugeruje możliwości wykorzystania konspektu (praca na lekcji określonego przedmiotu, z kołem zajęciowym, przygotowanie przedstawienia, wydarzenia szkolnego). Znajdziesz tu informację o tym, czy podany scenariusz jest powiązany z konkretnym tekstem kultury, czy można w oparciu o niego pracować z różnymi tematami.
Z tej tabelki dowiesz się, o czym trzeba pomyśleć jeszcze przed zajęciami: jakie materiały będą potrzebne do poprowadzenia tych zajęć, w jakiej przestrzeni się one odbywają, czy sala lekcyjna wymaga jakiegoś specjalnego zaaranżowania oraz czy uczniowie powinni się jakoś przygotować do konkretnych zajęć (np. przeczytać tekst, przynieść jakiś przedmiot).
Zawiera wszelkie poszerzone informacje na temat scenariusza, np. rekomendacje od autora na temat tego, o czym należy pamiętać podczas prowadzenia zajęć, wskazówki praktyczne itp.
Opisuje kolejne działania, które nauczyciel i uczniowie wykonują w trakcie lekcji.
Opisuje pojedyncze zadanie lub powiązane ze sobą sekwencje ćwiczeń oraz podaje przybliżony czas potrzebny na ich realizację. Korzystając z naszych scenariuszy możesz wykorzystywać do pracy pojedyncze elementy scenariusza – czyli wybrać z całych zajęć tylko interesujące Cię etapy. Wiele ćwiczeń doskonale nadaje się do tego, by wykorzystać je do pracy z innymi zagadnieniami niż podany w opisie temat lekcji. Na ich bazie możesz przygotować autorskie pomysły na zajęcia.
Informacja od autora o tym, co jest szczególnie ważne w realizacji danego etapu oraz funkcji, którą spełnia on w trakcie zajęć. Zawiera wskazówki dla prowadzącego dotyczące tego, o czym powinien pamiętać, realizując z grupą to ćwiczenie.
Znajdziesz tu spis dzieł wykorzystywanych w trakcie zajęć (tekstów, filmów, obrazów i in.) oraz tekstów, które mogą być inspiracją w pogłębianiu tego tematu.
Tu znajdziesz informacje o tym, jakie filmy w bazie Teatroteki Szkolnej są powiązane z tym scenariuszem. Możesz tam znaleźć nagrania całych zajęć lub pojedynczych ćwiczeń.
Zamieszczamy tu gotowe materiały potrzebne do realizacji scenariusza. Możesz je pobrać i wydrukować w wymaganej liczbie egzemplarzy.