Zajęcia są okazją do namysłu nad sposobem uczenia się języka obcego dla uczniów zaczynających naukę kolejnego języka. Dają przestrzeń do wymiany strategii skutecznego i przyjemnego uczenia się.
Przestrzeń do pracy w kole i w grupach.
1. Na początku zajęć powiedz uczniom, że dziś porozmawiacie o sposobach uczenia się języka obcego oraz wspólnie zastanowicie, kiedy jest ono najskuteczniejsze.
2. Rozdaj każdemu uczniowi kartkę z następującymi pytaniami i poproś, by na nie odpowiedział.
A/ Jakiego języka się uczyłeś/aś?
B/ Gdzie wykorzystywałeś/aś tę znajomość? Gdzie chciałbyś/chciałabyś ją wykorzystać?
C/ Co w nauce było dla Ciebie łatwe, a co – trudne?
D/ Kiedy uczysz się najbardziej efektywnie? Kiedy wiedza/umiejętności zostają na dłużej?
3. Poproś uczniów, aby dobrali się w grupy czteroosobowe u porozmawiali o swoich notatkach. Poproś, by każda grupa przygotowała listę 3-5 sposobów skutecznego i przyjemnego uczenia się języka obcego (jeden sposób na jednej kartce). Poproś, by grupy oddały Ci swoje notatki, ponieważ wykorzystasz je w kolejnym ćwiczeniu.
Powiedz uczniom, że teraz sprawdzicie, co jest dla Was skuteczne w nauce się języka obcego. Powiedz początek zdania „Słońce świeci wszystkimi , którzy…” i wylosuj kartkę z poprzedniego zadania. Wszystkie osoby , które korzystają z tej aktywności i uważają ją za skuteczną oraz przyjemną, zamieniają się miejscami.
Podsumujcie ćwiczenie: jakie sposoby uczenia się miały najwięcej zwolenników, a jakie najmniej? A jakie nie pojawiły się zupełnie, a po wykonaniu zadania przychodzą uczniom jeszcze do głowy?
1. Powiedz uczniom, że ich zadaniem będzie znaleźć w ciągu trzech minut trzy osoby, które mają takie same albo zbliżone pasje (np. słuchanie muzyki, oglądanie seriali, czytanie książek, granie w gry komputerowe). Daj uczniom chwilę na rozmowę o ich wspólnym zainteresowaniu w tych mniejszych zespołach. Następnie poproś, aby każda grupa w formie rzeźby z ciał przedstawiała pasję, która ich łączy. Obejrzyjcie powstałe pomniki.
2. Poproś uczniów, aby porozmawiali w tych samych grupach o tym, w jaki sposób mogliby połączyć sprawdzone przez nich sposoby uczenia się języka z pierwszego etapu z aktywnościami, które sprawiają im przyjemność.
3. Poproś każda grupę o prezentację tych możliwości.
Poproś uczniów, aby zapisali w zeszycie trzy do pięciu sposobów, które będą wykorzystywali w uczeniu się języka obcego w tym roku szkolnym.
*Działanie dodatkowe*
Możesz zachęcić uczniów do wymyślenia wspólnie jakiegoś nowego/innego sposobu na łatwiejsze uczenie się języka. Jeśli taki znajdziecie, koniecznie opowiedzcie o nim reszcie uczniów (możesz potraktować tę część jako zdanie domowe),