• O nas ikona
  • Miniatura konspektu
    Anna Zalewska-Uberman

    O współpracy w relacji wychowawca-uczniowie

    Scenariusz jest skierowany do uczniów szkoły średniej – powstał z myślą o zrealizowaniu podczas lekcji wychowawczej. Tematem spotkania jest to, jak uczniowie postrzegają rolę wychowawcy / wychowawczyni klasy. Rozmowy mogą być podstawą do budowania zasad współpracy w relacji wychowawca-grupa.

    Grupa Wiekowa Wiek 16-19 lat
    Rodzaj zajęć -
    Miejsce -
    Czas 45 minut
    Cel zajęć
    Metody pracy rozmowa , ćwiczenia dramowe, burza mózgów

    Przygotowanie do zajęć

    Aranżacja przestrzeni

    Przestrzeń do pracy w kole.

    Środki dydaktyczne

    Kartki do zapisania wniosków z pracy w grupach.

    Przebieg zajęć

    diamond icon
    diamond icon

    1. Relacja z wychowawcą 15 min.

    1. Powiedz uczniom, że na dzisiejszych zajęciach przyjrzycie się wzajemnej relacji pomiędzy wychowawcą klasy a uczniami i spróbujecie wypracować wspólnie zasady współpracy.

    2. Poleć, aby uczniowie utworzyli dwa koła – zewnętrzne i wewnętrzne. Podczas tego zadania odbędą serię rozmów w parach na tematy podane przez Ciebie. Po każdym pytaniu zewnętrzny krąg przesuwa się o jedną osobę w lewo. Wszystkie rozmowy będą dotyczyć relacji między wychowawcą a klasą. Uczniowie mają 3 minuty na wymianę w parze.

     

    Przykładowe pytania (do wyboru):

    1. Co było dla Ciebie wspierające w dotychczasowych doświadczeniach z wychowawcami?
    2. Co sprawiało Ci trudność w dotychczasowych relacjach z wychowawcami?
    3. Jak wychowawca może Ci pomóc poczuć się bezpiecznie?
    4. Co dałoby Ci poczucie, że możesz powiedzieć wychowawcy / wychowawczyni o tym, że potrzebujesz pomocy?
    5. Co jest dla Ciebie najważniejsze w relacji z wychowawcą?
    6. Jakie zachowania wychowawcy / wychowawczyni uważasz za wspierające, przyjacielskie, otwierające?
    7. Jakie zachowania wychowawcy / wychowawczyni mogą Cię wesprzeć w rozwoju?
    8. Jakiego zachowania oczekujesz od wychowawcy / wychowawczyni w momencie konfliktu w klasie?

    2. O potrzebach uczniów i wychowawcy / wychowawczyni 15 min.

    Podziel klasę na kilka grup. Zapowiedz, że to zadanie będzie miało trzy etapy. Polecenie do każdego etapu podaj po zakończeniu wcześniejszego.

    Etap I: Poproś, aby uczniowie podzieli się wnioskami z poprzedniego ćwiczenia i na tej podstawie przedyskutowali, czego potrzebują od wychowawcy / wychowawczyni. Jak widzą jego / jej rolę wobec klasy?

    Etap II: W tym etapie każdy będzie miał okazję podzielić się tym, jakie postawy uczniów mogą wspierać wychowawcę / wychowawczynię klasy. Poproś, aby każda osoba w grupie przyjęła perspektywę wychowawcy i dokończyła zdanie: „Wspiera mnie, gdy uczniowie….”. Kiedy każdy zabierze głos, niech grupy przedyskutują o tym, co pojawiło się w tych wypowiedziach.

    Etap III: Poleć zespołom, aby każdy z nich opracował trzy zasady, które chciałby, żeby obowiązywały Was w relacji uczniowie-wychowawca / wychowawczyni klasy.

    3. Podsumowanie 15 min.

    Każda grupa odczytuje wypracowane propozycje zasad. Przedyskutujcie je na forum i wspólnie wybierzcie te, które chcecie rzeczywiście wprowadzić. Włącz się w tę dyskusję i wybór, dbając o partnerską rozmowę. Zapiszcie ustalone przez Was zasady i korzystajcie z nich podczas roku szkolnego.

    Podobne konspekty

    diamond icon
    diamond icon
    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Tradycja

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Język

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Dorota Ogrodzka

    Ekonomia