Zajęcia poruszają kwestię powrotu do szkolnej ławki i związanych z tym emocji. Kolejne działania dają okazję do osadzenia się w obecności w sali lekcyjnej i sprawdzenia, z czym uczniowie zaczynają pracę w nowym roku szkolnym.
Przed zajęciami poproś grupę o przyniesienie gazet, kolorowych papierów, ścinków materiałów.
Tradycyjny układ sali.
Przygotuj:
- długopisy/ołówki
- flamastry
- kartki A4
- taśma klejąca
- nożyczki
- klej
- stare gazety
- kolorowy papier.
Poproś uczennice i uczniów, żeby rozejrzeli się po sali, w której się znajdują. Niech przejdą się po niej swobodnie i spojrzą na nią oczami turysty - tak, jakby zwiedzali to miejsce lub widzieli je po raz pierwszy. Następnie poleć, aby zbadali faktury znajdujących się tu przedmiotów przez dotyk. Na zakończenie poproś, by wybrali w sali miejsce dla siebie - zaznacz, że mogą usiąść, stać, położyć się - w dowolnym miejscu.
1. Poproś uczennice i uczniów, żeby usiedli w ławkach, w których na co dzień siedzą, z osobami, z którymi zwykle siedzą. Poleć, żeby usiedli naprzeciwko siebie i popatrzyli na siebie przez 1 minutę, niech znajdą sposób, żeby się ze sobą przywitać. Może powstanie z tego ich własny powitalny rytuał? Mogą to zrobić za pomocą słów lub gestów.
2. Poproś, żeby opowiedzieli sobie wzajemnie o sali, którą przed chwilą eksplorowali. Rozmowę poprowadź w trzech etapach. Po każdym zagadnieniu daj chwilę na rozmowę w parze:
- Zastanówcie się wspólnie, co to za miejsce, jaki ma kształt, zapach, faktury.
- Opowiedzcie sobie nawzajem, jak czujecie się w tym miejscu.
- Porozmawiajcie o tym, czym ta sala różni się od miejsca, w którym uczyliście się w czasie nauki zdalnej?
1. Następnie poproś, żeby takiej samej eksploracji poddali ławkę, przy której siedzą. Niech się zastanowią, jaka jest w dotyku, jaki ma kształt, na co im pozwala, a na co nie. Czy lubią przy niej siedzieć?
2. Poleć, żeby każda osoba zajęła względem ławki pozycję, która oddaje to, co czują w stosunku ławki - miejsca, w którym będą się uczyć i spędzać większość czasu w szkole. Podkreśl, że mają tu pełną swobodę wyrazu: mogą pozostać na krzesłach, mogą przenieść krzesło z innej strony, wstać, położyć się, przyjąć dowolną pozycję ciała.
3. Poproś, żeby pary zinterpretowały nawzajem swoje pozycje względem ławek.
Poproś, żeby każda osoba przez kilka minut zastanowiła się nad sobą w tym momencie - nad tym, jak się teraz czuje, z czym przychodzi do tej ławki.
Możesz dodać kilka pytań pomocniczych: Czego się obawia/ co ją cieszy / czego jest ciekawa/ i z czym chciałaby zakończyć ten rok szkolny.
Następnie poproś, żeby każda osoba w ławce pomyślała, że połowa ławki to jej przestrzeń do działania, własnej ekspresji. Poleć, aby wszyscy z gazet, kolorowych papierów, wykonali kolaże, które będą oddawać to, z czym zaczynają nowy rok szkolny. Na jednej ławce powstaną dwie instalacje. Każda osoba prezentuje to, co stworzyła.
Poproś osoby z ławek, żeby przyjrzały się swoim pracom i krótko omówiły z partnerem/ką to, co widzą. Niech się zastanowią, co się spotyka w tej ławce - jakie emocje, wrażenia, oczekiwania, lęki. Czy są podobne, a może zupełnie różne?
Rozszerzenie: Na koniec zapytaj, co się wydarzyło podczas ich wspólnej pracy. Jakie to było doświadczenie? Jak się czują po powrocie do ławek?
Poinformuj uczniów, że teraz mają czas na zwiedzanie Galerii „W ławce”.
Na koniec poproś, żeby każda osoba zapisała jedno zdanie na temat tego, z czym zaczyna nowy rok w szkolnej ławce. Do tych kartek będziecie mogli wrócić na koniec roku szkolnego.