• O nas ikona
  • Miniatura konspektu
    Monika Bania

    Lekcja magii

    Scenariusz dotyczy odnajdywania swoich marzeń i próby przekładania ich na realne cele. Może służyć do dotarcia do potrzeb grupy i pomóc w zbudowaniu scenariusza przedstawienia.

    Grupa Wiekowa Wiek 4-6 lat
    Rodzaj zajęć -
    Miejsce -
    Czas 50 minut
    Cel zajęć
    • Rozwijanie myślenia abstrakcyjnego.
    • Nazywanie, opisywanie marzeń, zmienianie ich w cele (czyli w jaki sposób je realizować).
    Metody pracy rozmowa kierowana, dyskusja, ćwiczenia ruchowe, ćwiczenia plastyczne, ćwiczenia improwizacyjne

    Przygotowanie do zajęć

    Aranżacja przestrzeni

    Jeśli przeprowadzenie zajęć tego wymaga.

    Środki dydaktyczne

    Poduszka, przedmioty dnia codziennego: książka, kubek itp., papier (ksero, gazeta), sznurek, nożyczki, kolorowe tasiemki, każda po ok. 30 cm., sztuk tyle, ilu uczestników, kłębek włóczki.

    Dodatkowy opis

    diamond icon
    diamond icon

    Zebrane informacje o uczestnikach mogą pomóc w konstruowaniu scenariusza przedstawienia dla grupy.

    Przebieg zajęć

    diamond icon
    diamond icon

    1. Rozgrzewka 5 min.

    Pierwszy uczestnik – w tym momencie będący czarodziejem – daje wybranemu koledze prezent – poduszkę, wypowiadając jednocześnie zaklęcie (np. lód, kot, kwiat). Obdarowane dziecko zachowuje się tak, jakby naprawdę otrzymało dany przedmiot. Po chwili samo zamienia się w czarodzieja. Podaje następnemu koledze inny wymyślony i zaklęty przez siebie prezent.

    2. Ćwiczenie Zaklęć 10 min.

    Wciel się w czarodzieja, machając niewidzialną różdżką i rzucając przy tym wymyślone zaklęcia, np. „kolannosklej” (nos sklejony z kolanem), „jęzopisus imius” (pisanie językiem w powietrzu swojego imienia), „wymachinanus nadgarstkus” (ruszanie dłońmi we wszystkich kierunkach) itp. Zadaniem dzieci jest odgadnąć zaklęcie i wykonać czynność. Następnie zachęć, by sami wymyślali kolejne hasła. Zabawa może trwać do wyczerpania pomysłów.
    Na koniec rzucasz Zaklęcie Odrętwienia: wszyscy zastygają w jakiejś pozie; stopniowo odczarowujesz części ciała, którymi uczestnicy kolejno zaczynają ruszać – oczy, czoło, usta, szyja, ręce itd. W końcu całe ciało zaczyna tańczyć. Możesz rzucać kolejne zaklęcia np. „brakuskościus” - zanikania kości. Dzieci wyobrażają sobie, ze sa pozbawione kości, szkieletu, ciało wiotczeje i wygina się we wszystkie strony.

    3. Ćwiczenie Transmutacji 10 min.

    Rozdaj dzieciom proste przedmioty z otoczenia (książka, kubek, butelka itd.) oraz papier, sznurek, nożyczki. Zadaniem uczestników jest wymyślenie Zaklęcia Przemiany oraz przerobienie przedmiotu w coś innego. Wszyscy po kolei wypowiadają swoje wymyślone zaklęcia i mówią o przemienionym przedmiocie.

    4. Ćwiczenie Wróżbiarstwa 5 min.

    Dzieci dobierają się w pary, siadają. Każdy otrzymuje kawałek kolorowej tasiemki, zwiją ją w dłoni i rzuca na podłogę. Uczestnicy nawzajem próbują zinterpretować kształt, który powstał i przepowiedzieć z niego przyszłość swojemu koledze z pary.

    5. Ćwiczenie Urzeczywistniania Marzeń 10 min.

    Wszyscy pozostają na swoich miejscach. Podaj kłębek włóczki jednemu dziecku, które, zostawiając koniec nitki w dłoni, odrzuca kłębek kolejnej osobie i tak aż do momentu, aż wszyscy będą trzymać nić. Dzieci wstają, powoli przemieszczają się po sali w dowolnych kierunkach, zwracając uwagę na to, by nić pozostawała cały czas wszędzie napięta. Na twój znak zatrzymują się i odkładają włóczkę na podłodze. Wracają po swoje przedmioty wykonane w Ćwiczeniu Transmutacji i umieszczają w dowolnym miejscu wśród nici. W ten sposób na podłodze mamy: rozrzucone wcześniej sznurki, nić oraz przedmioty. Poproś, by każdy z uczestników powiedział jedno zdanie o tym, co widzi w tej plątaninie (co zwróciło jego uwagę, coś ciekawego lub czego się nie spodziewał, dziwnego, ładnego itd.)

    6. Zakończenie - Konstelacja Marzeń 10 min.

    Usiądźcie w kręgu. Poproś, by uczestnicy spojrzeli na podłogę jak na Konstelację Marzeń. Czy w powstałej kompozycji zauważają coś, co przypomina ich marzenia, życzenia. I gdyby jednym ruchem różdżki dało się wyczarować to coś, czego się pragnie, co by to było? Zachęć, do dzielenia się refleksjami. Zapytaj, czy któreś z tych marzeń można by zrealizować, zmaterializować bez magii (tutaj mogą pojawić się tu również trudne tematy - dotyczące straty, emocji, głębokich przeżyć). Wspólnie poszukajcie pomysłów na realizację każdego marzenia. Spróbujcie podsumować, zastanawiając się, czy magia może zdarzyć się na co dzień.

    Materiały do pobrania

    diamond icon
    diamond icon

    Podobne konspekty

    diamond icon
    diamond icon
    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Tradycja

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Język

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Dorota Ogrodzka

    Ekonomia