• O nas ikona
  • Miniatura konspektu
    Dorota Kowalkowska

    Dziki był opowieścią o mnie...

    Lekcja do spektaklu „Dziki” w reż. Klaudii Hartung-Wójciak zrealizowanego przez Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Podczas zajęć uczniowie interpretują historię Benjamina i stworzonego przez niego bohatera – Dzikiego. Tworzą karty postaci i podejmują refleksję nad sytuacją chłopca, który w reakcji na śmierć ojca zaczyna pisać dziennik. Przyglądają się jednocześnie umownemu językowi spektaklu.

    Grupa Wiekowa Wiek 10-13 lat
    Rodzaj zajęć -
    Miejsce -
    Czas 45 minut
    Cel zajęć
    • kreowanie własnego języka gestów i opowiadanie za jego pomocą historii;
    • rozmowa o relacji Benjamina i Dzikiego;
    • konfrontowanie różnych perspektyw odbiorczych i wskazanie na wolność interpretacji.
    Metody pracy rozmowa kierowana, improwizacje ruchowe, ćwiczenia plastyczne, ćwiczenia literackie

    Przygotowanie do zajęć

    Aranżacja przestrzeni

    Sala pozwalająca na swobodne działania ruchowe i pracę na podłodze (odsunięte ławki).

    Środki dydaktyczne

    Arkusze papieru lub duże kartki, markery, kolorowe flamastry, kredki.

    Dodatkowy opis

    diamond icon
    diamond icon

    KORCZAK ONLINE to platforma, na której znajdziecie wybór najciekawszych spektakli związanych z Międzynarodowym Festiwalem Teatrów dla Dzieci i Młodzieży. Festiwal udostępnił w październiku cztery spektakle online za darmo. Teatroteka Szkolna opublikowała konspekty zajęć, które pomogą Wam w rozmowie z uczniami o obejrzanych przedstawieniach. Możecie z nich również korzystać, oglądając te przedstawienia w teatrach, w których są one grane!

    Więcej informacji o festiwalu znjadziecie na: https://korczakonline.pl/

    Przebieg zajęć

    diamond icon
    diamond icon

    1. A ZACZYNAŁ SIĘ TAK... 5 min.

    1. Utwórz dwie równe grupy i poproś, by stanęły w pewnej odległości tak, by każda osoba miała kontakt wzrokowy z osobą stojącą naprzeciwko. W przypadku nieparzystej liczby uczniów, powstanie jedna trójka, która będzie ze sobą w kontakcie. Poproś, by każdy pomyślał o geście, który oddaje jego wrażenia po obejrzanym spektaklu „Dziki”. Niech wybrany gest skieruje do osoby stojącej naprzeciwko. W przypadku trójki każda osoba pokazuje swój gest dwóm osobom i odbiera dwa gesty.

    2. Zaproś osoby stojące naprzeciwko do utworzenia par i znalezienia miejsca w przestrzeni na wspólną rozmowę i działanie. Poproś, by porozmawiały o tym, jak wzajemnie zinterpretowały swoje gesty i odniosły je do wrażenia, z jakim pozostały po spektaklu.

    2. TAK TO SOBIE OPOWIADAM 10 min.

    Poproś uczniów, by pozostali w parach poprzedniego zadania. Zapowiedz, że teraz przejdźcie do historii przedstawionej w spektaklu. Zwróć uwagę dzieci na to, że Benjamin po śmierci ojca zaczyna pisać historię Dzikiego. Powiedz, że w tym ćwiczeniu spróbujecie przyjrzeć się każdemu z tych bohaterów, tworząc karty obu postaci.

    Karta może się składać z następujących elementów: rysunek bohatera, opis jego historii, cechy postaci (jaki jest, jak się zachowuje?). W karcie można używać słów, obrazów i symboli. Podkreśl, że służy ona do tego, aby uczniowie mogli zabrać jak najwięcej zapamiętanych informacji na temat tego, kim dana postać jest, co przeżywa i co jej się przydarza. Połowa par zajmuje się Benjaminem, połowa Dzikim. 

    3. MAM NA IMIĘ BENJAMIN / TO BYŁ BARDZO DZIKI DZIKI 15 min.

    1. Poproś, by pary wymieniły się z innymi duetami kartami postaci (para pracująca nad postacią Benjamina z parą pracującą nad postacią Dzikiego). Niech pary zapoznają się z otrzymanymi kartami.
    2. Poleć, aby każda dwójka na podstawie otrzymanej karty opracowała zestaw gestów związanych z bohaterem, którego ona dotyczy. Gesty powinny oddawać zachowanie, emocje i stany wskazanej postaci. Niech każda para ułoży ruchową prezentację o bohaterze z wykorzystaniem tych gestów. Daj chwilę na pracę, a potem poproś, by duety, które wymieniły się kartami, zaprezentowały sobie nawzajem swoje sekwencje gestów.

    3. Na koniec tego etapu niech uczniowie spotkają się w czwórkach, które oglądały swoje prezentacje i zastanowią się nad tym, w czym ci dwaj bohaterowie są do siebie podobni, a czym się od siebie różnią.

    4. DLATEGO MIAŁEM PISAĆ DZIENNIK 10 min.

    1. Zwróć uwagę uczniów na to, że Benjamin zaczyna pisać dziennik w szczególnym momencie życia i kreuje Dzikiego. Przyjrzycie się relacji Benjamina z Dzikim. Poproś uczniów, by – nadal w tych samych czwórkach – porozmawiali o tym:
    - po co Benjaminowi potrzebny jest Dziki?
    - kim jest Dziki dla Benjamina?

    2. Poleć, by czwórki podzieliły się na nowe pary, w których stworzą rzeźby ukazujące relację Benjamina i Dzikiego. Niech każdy duet pokaże swoją rzeźbę drugiej parze. W czwórkach niech wymienią się swoimi interpretacjami rzeźb. Możesz też poprosić chętnych o zaprezentowanie ich rzeźb na forum i wspólnie podzielcie się wrażeniami na ich temat. Co one mówią o relacji Dzikiego i Benjamina? Kim oni są dla siebie nawzajem?

    5. MÓJ DZIKI – PODSUMOWANIE 5 min.

    Zaproś uczniów do rozmowy na forum. Zapytaj, co to znaczy mieć swojego Dzikiego? Kto, poza Benjaminem, ma w spektaklu swojego Dzikiego? Co on umożliwia, w czym pomaga, kiedy jego obecność jest potrzebna? Co oznacza oswoić Dzikiego?
    Podziękuj za spotkanie.

     

    Zobacz też

    diamond icon
    diamond icon

    Podobne konspekty

    diamond icon
    diamond icon
    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Tradycja

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Język

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Dorota Ogrodzka

    Ekonomia