• O nas ikona
  • Miniatura konspektu
    Wiktoria Rutkowska

    W podróż! Odcinek 8: Powroty

    W wakacje proponujemy wychowawcom przedszkolnym serię działań dotyczących podróży. W ósmym odcinku uczestnicy zajmą się ostatnim etapem wyprawy, czyli powrotem. Będą to też okazja do tego, żeby przyjrzeć się całemu cyklowi zajęć i wspólnie powspominać najlepsze chwile.

    Grupa Wiekowa Wiek 4-6 lat
    Rodzaj zajęć -
    Miejsce -
    Czas 45 minut
    Cel zajęć
    • podsumowanie wrażeń dzieci z udziału w cyklu;
    • rozwój wyobraźni, motoryki małej i dużej.
    Metody pracy rozmowa , ćwiczenia plastyczne, ćwiczenia konstruktorskie i manualne

    Przygotowanie do zajęć

    Środki dydaktyczne

    Kilka rolek folii aliminiowej.

    Przebieg zajęć

    diamond icon
    diamond icon

    1. Co zabieramy z podróży? 5 min.

    Zaproś dzieci do kręgu. Zapowiedz, że dziś kończycie Wasz cykl zajęć na temat podróży. Będzie to okazja, żeby wspólnie przyjrzeć się Waszym przygodom. Ostatni temat, o którym porozmawiacie, to powroty. Zapytaj dzieci:
    - Jak wyglądały Wasze powroty z różnych miejsc? 

    - Co można ze sobą przywieźć z podróży?
    - Czy zabieramy z niej tylko rzeczy, które chowamy do bagażu? Co to jest?

    - Czego nie możemy ze sobą zabrać?

    2. Wyobraźnia jako wehikuł podróży w czasie 5 min.

    Powiedz grupie, że wybierzecie się teraz do krainy wspomnień - wehikułem, który Was tam zabierze, będzie Wasza pamięć. Zaproś dzieci, żeby wygodnie położyły się na podłodze i zamknęły oczy. Poproś, aby przypomniały sobie Wasze dotychczasowe zajęcia dotyczące podróżowania.

    Niech każdy przypomni sobie Wasze zabawy, przygody, rozmowy. Poproś żeby każdy pomyślał, o czymś co szczególnie zapadło mu w pamięci z Waszych wspólnych letnich przygód z cyklu „W podróż!”.
    Co się Wam najbardziej podobało? Niech każdy odtworzy to wspomnienie w wyobraźni! Możesz wspomóc dzieci pytaniami:
    Wyobraźcie sobie, że się rozglądacie - co widzicie? Co się dzieje, co robicie? Co macie ochotę najbardziej zapamiętać z tej chwili? Jakie wspomnienie najbardziej macie ochotę „zabrać” ze sobą?
    Otwórzcie oczy i usiądźcie w kręgu.

    3. Galeria wspomnień 35 min.

    1. Zaproś dzieci do tego, aby stworzyły swoje „pamiątki” z zapamiętanej przygody – przedmioty, które będą uruchamiały wspomnienie tego momentu. Rozdaj dzieciom kawałek folii aluminiowej. Niech każdy potraktuje ją jako materiał do przygotowania swojego przedmiotu.

    2. Kiedy wszystkie pamiątki będą gotowe, niech każdy wybierze w sali miejsce, w którym ją umieści. Stwórzcie galerię Waszych wspomnień i wyruszcie wspólnie na wernisaż. Podchodźcie kolejno do dzieł i dzielcie się swoimi skojarzeniami. Co ta pamiątka przywodzi Wam na myśl, jakie wspomnienia w Was uruchamia? Jeśli autor/ka pracy ma ochotę, może opowiedzieć,  jakie wspomnienie przywołuje dla niej ta pamiątka. Czy pozostałe dzieci pamiętają ten moment?

    3. Zaproś dzieci, by zabrały pamiątki do domu, pokazały rodzicom i zapytały, co dla nich jest najcenniejszą pamiątką lub wspomnieniem po wakacyjnym czasie / z wyprawy, którą wspólnie odbyliście kiedyś.

    Wariant: Możesz zaproponować dzieciom zabawę wokół przedmiotów umieszczonych w galerii. Jeśli oglądając wystawę przychodzi Wam do głowy jakieś wspomnienie, spróbujcie wspólnie pomyśleć, jak można by je ożywić! Możecie sięgnąć po zabawy znane Wam z cyklu „W podróż!” lub wymyślić zupełnie nowe!

     

    Podobne konspekty

    diamond icon
    diamond icon
    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Tradycja

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Język

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Dorota Ogrodzka

    Ekonomia