• O nas ikona
  • Miniatura konspektu
    Aleksandra Drzazga

    Ania, czyli kto? Na podstawie „Ani z Zielonego Wzgórza"

    Zajęcia dotyczą lektury„Ania z Zielonego Wzgórza" i przeznaczone są na dwie godziny języka polskiego. Podczas pierwszej z nich uczniowie przyglądają się Ani jako bohaterce w okresie dorastania i z tej perspektywy analizują jej przygody. Druga godzina przeznaczona jest na zastanowienie się, jakie relacje łączą Anię z dorosłymi postaciami.

     

    Grupa Wiekowa Wiek 10-13 lat
    Rodzaj zajęć -
    Miejsce -
    Czas 85 minut
    Cel zajęć
    • analiza postaci: przyjrzenie się Ani jako bohaterce w okresie dorastania;
    • przyjrzenie się relacjom główne bohaterki z dorosłymi postaciami.
    Metody pracy rozmowa kierowana, rozmowa , improwizacje słowne, improwizacje ruchowe

    Przygotowanie do zajęć

    Aranżacja przestrzeni

    Sala z rozsuniętymi ławkami.

    Przebieg zajęć

    diamond icon
    diamond icon

    1. Wprowadzenie 10 min.

    1. Poproś uczniów, aby dobrali się w grupy czteroosobowe. Powiedz, że dziś zajmiecie się bohaterką książki „Ania z Zielonego Wzgórza”.

    Poleć uczniom, żeby w grupach zastanowili się, na jakim etapie życia znajduje się Ania. Jak by go nazwali? Co na to wskazuje?

    2. Poproś każdą grupę o krótkie zaprezentowanie swoich przemyśleń.

    Nawiązując do głosów, które padną powiedz, że podczas dzisiejszych zajęć chcesz zaproponować rozmowę o Ani jako bohaterce w okresie dorastania.

    2. Rozmowy o Ani 25 min.

    1. Powiedz uczniom, że teraz będziecie pracować w nowych grupach (np. czteroosobowych) i lepiej przyjrzycie się Ani. Za chwilę podasz pięć kolejnych pytań – po odpowiedzi na każde z nich uczniowie będą mieć czas na rozmowę, a potem usłyszą następne pytanie. Poproś, aby w rozmowach zwracali uwagę, na te elementy, które wydają im się bliskie charakterystycznym elementom dorastania. 

    Pierwsza runda: Opisz Anię w trzech słowach.

    Druga runda: Co dla Ani jest trudne w dorastaniu?

    Trzecia runda: Co dla Ani jest najlepszą rzeczą w dorastaniu? 

    Czwarta runda: Czego dorośli mogliby się nauczyć od Ani?

    Piąta runda: Jakie wydarzenie z życia Ani utkwiło Ci najbardziej w pamięci, dlaczego?

    2. Spotkajcie się na forum i zaprezentujcie innym Wasze przemyślenia. Jaki obraz dorastającej osoby wyłania się z książki? W czym Ania jest do was podobna, a w czym inna?

    3. Ania i dorośli 40 min.

    1. Powiedz uczniom, że chcesz ich zaprosić do rozmowy o dorosłych w życiu Ani. Wskażcie wspólnie dorosłych bohaterów, z którymi łączą Anię ważne relacje bądź wydarzenia (prawdopodobnie będą to: Mateusz, Maryla, Małgorzata Linde, Muriel Stacy, Józefina Burry).

    2. Podziel klasę ponownie na kilka grup i rozlosuj między nie podanych przez uczniów bohaterów. Niech w zespołach ich członkowie zastanowią się:

    – Jakie wartości reprezentuje dany dorosły?

    - Co kieruje tym dorosłym w relacji z Anią?

    - Czego Ania szuka w relacji z tą osobą?

    3. Następnie poproś każdą grupę aby stworzyła rzeźbę, która zobrazuje relację Ani i wybranego dorosłego bohatera. Jaka postawa odda nastawienie danego dorosłego do Ani? Jaka postawa obrazuje stosunek Ani do tej osoby?

    Wariant: Możecie uzupełnić Wasze rzeźby o element teatralny i nieco je ożywić – niech każda z figur w rzeźbie wypowie jedno zdanie, w którym zwraca się do drugiej postaci. Co by sobie mogli nawzajem powiedzieć? 

    Kiedy uczniowie będą pracować, wyklej taśmą malarską na podłodze duży prostokąt. Kiedy zespoły zakończą pracę, poproś, aby reprezentanci grup - każda para - weszli w wyznaczone pole, jak na stronę książeczki lub scenę i zastygli w rzeźbie. Możesz puścić muzykę. W momencie zatrzymania muzyki posągi wymieniają się przygotowanymi zdaniami. 

    Podsumowanie ćwiczenia

    Kim są dorośli w życiu Ani? Jaką pełnią rolę? Czego Ania uczy się od dorosłych, a czego dorośli uczą się od Ani? Co ważnego dla Ani/ dla młodego człowieka jest w tych relacjach?

    4. Podsumowanie 10 min.

    Podsumujcie zajęcia. Co ważnego dla Ciebie jako młodego człowieka pojawiło się dzisiaj na zajęciach? Które z doświadczeń Ani wydaje Ci się kluczowe dla zrozumienia etapu dorastania przez dorosłych?

    Czy opowieść o Ani jest aktualna? Czy dorastanie kiedyś i dziś to inne dorastanie?

    Rozwinięcie: Wasze rozważania o dorastaniu i relacji młodzieży z dorosłymi możecie kontynuować na godzinie wychowawczej. Pomoże w tym konspekt zajęć „Nastolatek, czyli kto?" autorstwa Aleksandry Drzazgi. Link do niego znajdziecie na dole strony.

    Zobacz też

    diamond icon
    diamond icon
    ikona Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza", Kraków 2012.

    Podobne konspekty

    diamond icon
    diamond icon
    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Tradycja

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Język

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Dorota Ogrodzka

    Ekonomia