Zajęcia dotyczą zagadnień związanych z obecnością w mediach społecznościowych. Uczniowie przyglądają się temu, jak konstruowane są profile popularnych osób (np. artystów, instagramerów, celebrytów). Rozmawiają o tym, jakie mechanizmy zauważają i stosują w budowaniu wizerunku naportalach społecznościowych.
Ławki i krzesła rozsunięte pod ściany, by środek sali pozostał pusty.
Białe kartki, paski papieru, flamastry, długopisy, postity, zdjęcia dołączone do scenariusza + ew. muzyka wraz z odtwarzaczem. Telefony komórkowe lub inne urządzenia mobline z dostępem do internetu.
Podzielcie salę na pół – jedną stronę oznaczcie jako strefę „tak”, drugą jako strefę „nie”.
Wytłumacz zasady ćwiczenia: będziesz odczytywać różne stwierdzenia; osoby, których dotyczy wymienione zdanie, stają w strefie „tak”, pozostałe – w strefie „nie”. Oto zdania:
Do tego działania możesz włączyć dynamiczną muzykę.
Podziel klasę na cztero-pięcioosobowe zespoły. Każdemu z nich daj jedno wydrukowane wcześniej zdjęcie dołączone do scenariusza [patrz: załącznik] oraz małe karteczki. Poproś, by uczniowie zajęli wygodne dla siebie miejsca. Zaproś grupy do wnikliwego przyjrzenia się fotografiom i zapisania na kartkach hasztagów, które mogłyby podnieść popularność danego zdjęcia na portalach społecznościowych. Niech przykleją je po lewej stronie zdjęcia. Następnie niech zapiszą i przykleją po prawej stornie hasztagi, które oddają realny charakter tego zdjęcia lub to, co może ono skrywać (np. #zmęczenie, #photoshop, #mojeżycietakniewygląda, #takapraca).
Zaproś uczniów do utworzenia i zwiedzenia galerii obrazów z pakietem hasztagów. Następnie poproś, by wrócili do swoich grup i wymienili się spostrzeżeniami z „wizyty” w galerii.
1. Podziel klasę na inne niż poprzednio cztero-pięcioosobowe grupy. Zaproś każdą z nich do zajęcia wygodnego miejsca w przestrzeni i porozmawiania o tym, jakie postaci śledzą w mediach społecznościowych (chodzi o profile instagramerów i facebookowe fanpejdże). Po chwili poproś grupy, by zdecydowały, któremu z wymienionych profili chcieliby się uważniej przyjrzeć podczas dzisiejszych zajęć. Może to być zarówno postać, która ich inspiruje, jak i taka, z której poglądami się nie zgadzają.
2. Poproś, by każdy zespół zastanowił się nad trzema głównymi określeniami/hasłami charakteryzującymi wizerunek wybranej osoby. Następnie zastanówcie się, co można powiedzieć o tej osobie po szczegółowej analizie jej profilu. Pomocne będą w tym poniższe pytania:
3. Poleć uczniom, by zaprezentowali tę osobę i swoje obserwacje dotyczące jej internetowego wizerunku w konwencji dowolnego programu telewizyjnego. Poproś, by zastanowili się, jaki telewizyjny gatunek lub format pozwoli najpełniej zaprezentować ich bohatera – może serwis informacyjny, dokument przyrodniczy, talk show, dokudrama? Zaznacz, że w tym zadaniu mogą korzystać z telefonów komórkowych czy rzutnika.
Warinat: Możesz pozostawić wybór formatu programu telewizyjnego uczniom lub zaproponować go do siebie – taki sam dla wszystkich zespołów lub rozlosować między grupy kilka haseł.
Po obejrzeniu wszystkich programów telewizyjnych usiądźcie w kręgu. Zaproś uczniów i uczennice do zastanowienia się nad tym, jak funkcjonują media społecznościowe dzisiaj. Porozmawiajcie o tym, jakie zjawiska pojawiające się na Facebooku, Instagramie lub innych portalach są dla nich inspirujące i motywują do działania, a jakie ich deprymują, złoszczą, co im przeszkadza i dlaczego? Przed rozmową zachęć wszystkich, by odnosili się do obejrzanych przed chwilą prezentacji.
Zaproś uczniów do analizy własnych profili na Facebooku lub Instagramie. Rozdaj każdej z osób trzy pocięte paski papieru i coś do pisania. Poproś, by zapisali trzy określenia lub słowa najtrafniej opisujące wizerunek tworzony przez nich w sieci, np.: otaczam się przyjaciółmi, lubię podróżować, mam poczucie humoru, samotnik, imprezowicz.
Zależnie od czasu i stopnia integracji klasy, możesz zaproponować uczniom rozmowę w mniejszych grupach o wybranych przez nich określeniach. Równie dobrze możesz zaproponować, by każdy zachował hasła dla siebie i zastanowił się, czy wizerunek, który tworzy, jest wizerunkiem, który rzeczywiście chce budować.