• O nas ikona
  • Miniatura konspektu
    Maria Babicka, Justyna Czarnota, Joanna Krukowska-Gulik

    Bądźmy razem bezpieczni

    Celem zajęć jest podjęcie tematu bezpieczeństwa w środkach komunikacji, szczególnie w tramwajach. Uczniowie w grupach tworzą sceny lub spoty reklamowe, których bohaterem jest wymyślona przez klasę postać. Uczniowie są traktowani jako eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa, dzięki czemu mogą przedstawić rówieśnikom w przystępnej i atrakcyjnej formie zarówno wzorcowe, jak i niebezpieczne sytuacje, które wiążą się z poruszaniem się komunikacją miejską. Scenariusz lekcji przygotowany we współpracy z Tramwajami Warszawskimi Sp. z o. o. w ramach programu Bądźmy Razem Bezpieczni. 

    Grupa Wiekowa Wiek 10-13 lat
    Rodzaj zajęć -
    Miejsce -
    Czas 90 minut
    Cel zajęć
    • twórcze działanie stwarzające okazję do rozmowy o temacie bezpieczeństwa w transporcie publicznym.
    Metody pracy rozmowa , pokaz, improwizacje ruchowe, ćwiczenia dramaturgiczne

    Przygotowanie do zajęć

    Aranżacja przestrzeni

    Sala z rozsuniętymi ławkami (duża wolna przestrzeń na środku klasy).

    Środki dydaktyczne

    Taśma malarska. Duży arkusz papieru, kartki (farby, kredki) – jeżeli zdecydujecie się na komiksy. Telefony komórkowe z opcją nagrywania - jeśli wybierzecie film.

    Przebieg zajęć

    diamond icon
    diamond icon

    1. Wprowadzenie 10 min.

    Usiądź z uczniami w kręgu. Zapowiedz, że tematem dzisiejszego warsztatu będzie bezpieczne podróżowanie tramwajem/autobusem (w zależności od środków komunikacji w Waszym miejscu zamieszkania). Dowiedz się, czy i jak często korzystają z publicznych środków komunikacji miejskiej, czy podróżują sami, czy z kimś, jaką trasę przemierzają najczęściej.

    2. Co się wydarza w komunikacji miejskiej? 15 min.

    Przy użyciu taśmy papierowej wyklejcie w klasie podłużny prostokąt dużych rozmiarów – tak, żeby można było działać w jego wnętrzu. To tramwaj/autobus, który na dalszych etapach zajęć stanie się Waszą sceną.

    Jeżeli pracujesz z nieliczną grupą to poproś, by każdy po kolei wchodził do prostokąta, wyobrażając sobie, że jest pasażerem i w stopklatce pokazał jakiś rodzaj zachowania pasażerów w transporcie publicznym: np. czytanie książki, słuchanie muzyki, kasowanie biletu, trzymanie się poręczy, jedzenie kanapki, granie na telefonie, rozmawianie itp.). Jeśli pracujesz z całą klasą to uczniowie mogą wchodzić w trzyosobowych grupach, tym samym może pojawią się relacje pomiędzy pasażerami.

     

    Na tym etapie chodzi o pokazanie szerokiego spektrum czynności, które podróżni wykonują zazwyczaj w tramwajach. Możecie po tym ćwiczeniu porozmawiać o różnych typach zachowań, które się pojawiły.

    3. Nasz bohater 20 min.

    Zapowiedz dzieciom, że Waszym klasowym tramwajem ruszy dziś w trasę wyjątkowy BOHATER. To postać, którą za chwilę wspólnie stworzycie. W widocznym miejscu umieść plakat z sylwetką bohatera i miejscem na jego cechy. Podziel dzieci w pary lub trójki i poproś każdy z zespołów o wylosowanie jednej z poniższych kategorii:

     

    - PŁEĆ

    - WIEK

    - WYGLĄD – cechy charakterystyczne

    - WŁOSY

    - STYL UBIERANIA

    - CEL PODRÓŻY

    - CECHY CHARAKTERU

    - HOBBY/PASJA

    - PRZEDMIOTY, KTÓRE MA PRZY SOBIE

     

    Poproś, by zespoły zapisały swoje pomysły na małych kartkach i umieściły w odpowiednim miejscu na plakacie. Możesz też po kolei zebrać pomysły dzieci i zapisać w widocznym miejscu. Jeśli klasa jest liczna, możesz powtórzyć dla kilku grup trzy ostatnie kategorie. Odczytajcie wspólnie wszystkie informacje, które macie teraz o bohaterze. Poproś uczniów, żeby wstali i każdy na „trzy-cztery” staje się tym bohaterem, pokazując swoim ciałem, jak wygląda.

     

    Zapytaj dzieci, co o nim sądzą; jakie wyobrażenia i wrażenia pojawiają im się na jego temat. Znacie już cel podróży bohatera, wspólnie ustalcie teraz, skąd rusza. Może to być dom, szkoła, praca, a może konkretne miejsce w Waszym mieście?

     

    4. Spoty o bezpieczeństwie 25 min.

    Podziel uczestników na cztero-pięcioosobowe zespoły. Zadaniem każdej z grup będzie wymyślenie spotu reklamowego o bezpiecznym podróżowaniu, którego bohaterem jest wspólnie wymyślona postać. Do pracy nad spotem niech posłużą im sytuacje, w których nasz bohater uczestniczy/jest świadkiem. Możesz każdej grupie rozdać inną sytuację (przykłady znajdziesz poniżej) lub wyłonić je w trakcie burzy mózgów (jakie niebezpieczne sytuacje mogą wydarzyć się w czasie podróży transportem publicznym?). Ważne, by każda grupa pracowała nad czymś innym i nasz bohater miał różne doświadczenia.

    Przykładowe sytuacje:

    Niebezpieczne zdarzenie na przystanku.

    Niebezpieczna sytuacja przy drzwiach.

    Bohater pomaga innemu pasażerowi.

    Złamanie zasad w tramwaju/autobusie.

    Konflikt z innym pasażerem.

     

    Poproś, by każda grupa wymyśliła historię, która mogłaby być jednocześnie spotem reklamowym. Każdy zespół powinien określić, jaki jest początek, rozwinięcie i zakończenie tej historii oraz jaka będzie w niej rola wymyślonego wspólnie bohatera. Poproś, by każdy spot kończyło hasło, charakterystyczne dla reklam, które będzie przekazywało myśl związaną z bezpieczeństwem.

    Spoty mogą mieć dowolną formę – pomyśl jaką chcesz zaproponować swoim uczniom, uwzględniając ich wiek, zainteresowania i potrzeby. Grupy mogą tworzyć komiksy, plakaty. Możesz poprosić o przygotowanie krótkich scenek w przestrzeni Waszego tramwaju/autobusu, o uchwycenie w stopklatce sytuacji, która się wydarzyła i opisanie jej przez chętną osobę z grupy. Możecie pójść o krok dalej i nagrać filmy.

     

    5. Prezentacja i podsumowanie 20 min.

    Obejrzyjcie spoty przygotowane przez wszystkie zespoły. Porozmawiajcie w całej grupie o tym, co powstało, a w szczególności o sytuacjach, które się pojawiły i o tym, jak reagować w każdej z nich. Co możecie zrobić, by uniknąć takich sytuacji? Może gotowe odpowiedzi pojawiły się wymyślonych historiach? Pomyślcie, w jaki sposób możecie podzielić się efektami Waszej pracy na forum szkoły!

    Podobne konspekty

    diamond icon
    diamond icon
    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Tradycja

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Język

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Dorota Ogrodzka

    Ekonomia