• O nas ikona
  • Miniatura konspektu
    Dorota Lesiak

    Powrót z pałacu Królowej Śniegu

    Powrót Gerdy i Kaja z dalekiego Finnmarku trwał bardzo długo. Wyruszyli z domu jako dzieci, a wrócili jako dorośli. Co się stało, kiedy opuścili zamek Królowej Śniegu? Jakie przygody ich spotkały, przed jakimi wyzwaniami musieli stanąć, jakie decyzje podejmowali i czego się nauczyli w tej drodze? Scenariusz bazuje na charakterystyce postaci, pozwala na głębsze ich zrozumienie. Może też posłużyć jako zajęcia dla koła teatralnego, pracującego nad spektaklem opartym na baśni.

    Grupa Wiekowa Wiek 10-13 lat
    Rodzaj zajęć -
    Miejsce -
    Czas 90 minut
    Cel zajęć
    • interaktywne poznanie treści baśni;
    • stworzenie przestrzeni do własnej interpretacji baśni Andersena;
    • przyjrzenie się bohaterom baśni „Królowa Śniegu”.
    Metody pracy rozmowa , praca z tekstem, pokaz, krzyżówki, rebusy, gry, gry i zabawy teatralne

    Przygotowanie do zajęć

    Zadanie dla ucznia

    Poleć przeczytanie baśni „Królowa Śniegu" przed zajęciami.

    Aranżacja przestrzeni

    Przestrzeń pozwalająca na pracę w grupach i prezentację scen.

    Środki dydaktyczne

    Egzemplarze baśni (po jednym na grupę) - lub wydrukowane kopie rozdziałów baśni. Kartki A4.

    Przebieg zajęć

    diamond icon
    diamond icon

    1. „W krainie Królowej Śniegu...” 10 min.

    Razem z grupą stwórzcie obraz Finnmarku i zamku Królowej Śniegu. Zachęć uczestników i uczestniczki do uruchomienia wyobraźni i wypisania skojarzeń z tym miejscem. Rozdaj kartki i poproś o dokończenie zdania „W krainie Królowej Śniegu…”. Gotowe kartki powieście na tablicy. Porozmawiajcie o wypisanych skojarzeniach i powstałym obrazie.

    Wariant: Możecie też spróbować stworzyć obraz krainy śniegu, rysując poszczególne elementy na tablicy.

    2. Przypomnienie treści baśni - karty mocy 25 min.

    1. Podziel grupę na cztery zespoły, rozdaj fragmenty baśni mówiące o podróży Gerdy z domu do pałacu Królowej Śniegu - dla każdej grupy jeden rozdział („W ogródku wróżki", „U księżniczki", „Mała zbójniczka", „Laponka i Eskimoska"). Poproś o przeczytanie i rozmowę w grupach o pytaniach:

    - kogo spotkała Gerda?

    - jak wyglądało to spotkanie?

    - co z niego wynikło?

    - czego Gerda się podczas niego nauczyła o sobie i świecie? 

    2. Poproś grupy o przedstawienie powyższych informacji w formie „kart mocy” Gerdy - niech zastanowią się, jak zawrzeć kluczowe informacje o bohaterce w formie graficznej.

    3. Zapowiedz, ze teraz zajmiecie się postaciom Kaja. Poproś, aby grupy wróciły do początkowego rozdziału książki pt. „Sąsiedzi" i skupiły się na tej postaci. Niech porozmawiają w zespołach o Kaju, o jego mocnych stronach, umiejętnościach, które pomogłby mu przetrwać w pałacu Królwej Śniegu i powrócić do domu. Każda grupa ma zadanie stworzyć „kartę mocy” Kaja, obrazującą takie cechy/umiejętności.

    Zbierz „karty mocy” od grup.

    3. Wyzwania 10 min.

    Poleć zespołom, aby zastanowiły się, jak mógłby wyglądać wspólny powrót bohaterów do domu. Wykorzystując obraz Finnmarku, stworzony w zadaniu rozgrzewkowym oraz znajomość treści baśni, poproś zespoły o zaproponowanie wyzwań, przed jakim muszą stanąć bohaterowie, aby przybliżyć się do domu. Każdy zespół wymyśla jedną sytuację i zapisuje ją na kartce. Poleć, aby opisy były szczegółowe - uczniowie mogą się inspirować opisami wcześniejszej drogi Gerdy.

    4. Gra teatralna 35 min.

    1. Każda grupa losuje jedno z przygotowanych wcześniej wyzwań. Jej zadaniem jest przygotowanie rozwiązania w formie scenki teatralnej.

    Zawieś na tablicy karty mocy bohaterów - powiedz grupom, że mogą być dla nich inspiracją przy szukaniu rozwiązań sytuacji. 

    Jeśli któreś z wyzwań jest niejasne, poproś jedną z osób z grupy, która je stworzyła o wyjaśnienie lub uszczegółowienie zadania. Monitoruj przygotowanie scenek, reaguj na trudności i zadbaj o to, aby każda grupa zrozumiała wyzwanie.

    Poproś grupy o przedstawienie przygotowanych etiud. Każdą z nich nagrodźcie brawami. Poproś uczniów o komentarz do obejrzanej sceny - czym wykazali się bohaterowie, aby pokonać trudności?

    5. Podsumowanie 10 min.

    Usiądźcie w kręgu i porozmawiajcie o wykonanych zadaniach. Podziękuj grupom za przygotowanie wyzwań i teatrale przedstawienie ich rozwiązań. Zapisz na tablicy zdanie: „Baśń Andersena jest dla mnie o…” i poproś uczniów o dokończenie tego zdania.

    Zobacz też

    diamond icon
    diamond icon

    Podobne konspekty

    diamond icon
    diamond icon
    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Tradycja

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Język

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Dorota Ogrodzka

    Ekonomia