
Warsztat do spektaklu „Don Kichot" Teatru Pinokio i Grupy Coincidentia w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Pozwala na przyjrzenie się tytułowemu bohaterowi oraz językowi teatralnemu przedstawienia.
Sala pozwalające na teatralną pracę w grupach.
Poproś uczniów, by przez chwilę się zastanowili, a następnie zapisali na kartce dwie cechy Don Kichota:
Pierwsza - cecha, która najbardziej Ci imponuje.
Druga - cecha która, budzi Twój największy dystans wobec tej postaci/zniechęca Cię do niej.
Następnie poleć, aby uczniowie dobrali się w pary i omówili cechy, które znalazły się na ich kartkach: niech uzasadnią swój wybór i opowiedzą sobie wzajemnie, czemu zapisali właśnie tę cechę. Poproś, by powoływali się na konkretne sceny ze spektaklu, w których bohater wykazuje się taką cechą.
Podziel uczniów na czteroosobowe grupy. Rozdaj im kartki z poniższą tabelką i poproś, by ją uzupełnili, wymieniając wszystkie zastosowania przedmiotu w przedstawieniu
PRZEDMIOT |
JEGO WYKORZYSTANIE W SPEKTAKLU |
wiatrak |
|
miska |
|
beczka |
|
Po wykonaniu ćwiczenia przez klasę, zapytaj, jak w przestawieniu używa się przedmiotów. Czy odnajdujecie jakieś prawidłowości?
Zwróć szczególną uwagę grupy na fakt, że przedmioty, które nie są instrumentami, czasami pełnią funkcję muzyczną w spektaklu.
Następnie porozmawiajcie na temat tego, co dostrzega Don Kichot w rzeczach, które go otaczają. Zastanówcie się, w jaki sposób zmienia się zachowanie i postępowanie Don Kichota w toku akcji.
Poproś grupę, by usiadła w kole. Powiedz, że teraz zaprezentujesz im kilka przedmiotów i każdy powie, jaką jego zdaniem funkcję ten przedmiot mógłby pełnić w świecie Don Kichota, co on może w nim zobaczyć. Prezentuj przedmioty po kolei. Powiedz, że pomysły nie mogą się powtarzać - każdy musi znaleźć inne zastosowanie. Możecie skorzystać ze struktury, w której każdy na początek powtarza hasło: "To nie jest…, to jest…".
Stwórzcie grupy pięcio lub sześcioosobowe. Każda grupa otrzymuje zestaw przedmiotów z poprzedniego ćwiczenia. Zadaniem uczniów jest przygotowanie sceny-sytuacji z życia Don Kichota z wykorzystaniem przynajmniej jednego z tych przedmiotów.
Grupy kolejno prezentują przygotowane przez siebie sceny. Na zakończenie porozmawiajcie o tym, jak przygotowane przez uczniów sytuacje korespondują z tym, co zostało przedstawione w spektaklu. Co te sytuacje mówią nam o Don Kichocie i jego relacji z otoczeniem?