W tym scenariuszu przedmioty – te zupełnie codzienne i te bardziej osobliwe – staną się dla uczniów inspiracją do budowania własnych historii. Wprowadzeniem do pracy są grupowe ćwiczenia z użyciem obiektów – uczniowie zwracają uwagę na formę i funkcję rzeczy, a następnie zastanawiają się, jak mogą one posłużyć w budowaniu opowieści. W głównej części grupy opracowują samodzielnie historie z wykorzystaniem rekwizytów.
Sala z pustą przestrzenią lub rozsuniętymi ławkami.
Worek wypełniony różnymi przedmiotami: np. zegarek, szpulka sznurka, puszka, chochla, drewniana łyżka, kapelusz, klocek, durszlak, latarka, czapka (ok. 30 przedmiotów).
Usiądźcie w kręgu. Poinformuj, że dziś zajmiecie się tworzeniem własnych historii – pomogą Wam w tym… przedmioty. Powiedz, że jeden przedmiot może nieść ze sobą wiele różnych znaczeń i być wykorzystany na różne sposoby. Przekonać się Wam o tym pomoże seria ćwiczeń rozgrzewkowych.
1. Ciąg skojarzeń.
Wyjaśnij zasady gry. Pierwsza osoba podaję nazwę jakiegoś przedmiotu, a zadaniem następnego uczestnika jest powiedzenie nazwy innego rzeczownika, który kojarzy mu się z tym poprzednim słowem. Skojarzenia mogą być nietypowe i zaskakujące. Zacznij grę podając pierwsze słowo (np. walizka). Gdy koło zatoczy krąg, zwróćcie uwagę na różnorodność wątków, tematów odwołujących się do podanego słowa.
Ciąg może wyglądać tak: Walizka - podróż - bilet - papier - drzewo - liść - jesień – woda.
Możesz podać przykładowy ciąg skojarzeń, aby uczniowie łatwiej zrozumieli zasady zabawy.
2. Budowanie narracji.
Wyjaśnij, że tym razem słowa wypowiadane przez kolejne osoby w kole mają się układać w opowieść. Każda osoba powie jedno słowo, które będzie kontynuacją już wcześniej powiedzianych, tak by stworzyć wspólną historię.
Słowo po słowie – ćwiczenie z portalu Teatroteka Szkolna [zakładka FILMY]
3. Opowieść z przedmiotami.
Zapowiedz, że w tym zadaniu do dyspozycji będziecie mieć trzy przedmioty. Ułóż je w dowolnej kolejności i poproś uczniów, by wykorzystując dane przedmioty wymyślili przebieg akcji. Zaznacz, że kolejność pojawiania się rzeczy w historii powinna odpowiadać temu, jak zostały ułożone.
Następnie zmień ustaw przedmioty w innym porządku i wymyślcie historię po raz drugi, ponownie uwzględniając kolejność. Raz jeszcze powtórz zmianę położenia i wymyślcie nową historię. Zapytaj uczniów, jak zmiana układu przedmiotów wpływała na zmianę historii?
Np.
Skarpeta - butelka - sznurek
Sznurek - skarpeta - butelka
Butelka - skarpeta - sznurek
4. Przygotuj worek z przedmiotami. Przedmioty powinny być bardzo różne: zegarek, szpulka sznurka, puszka, chochla, drewniana łyżka, kapelusz, klocek, durszlak, latarka, czapka... Poproś, by każdy z uczestników wylosował jeden przedmiot i przedstawił się symbolicznie, wskazał i opisał swoje cechy charakterystyczne zbieżne z wylosowanym przedmiotem.
Np. Jestem precyzyjna jak zegarek.
1. Zapowiedz, że druga część zajęć będzie polegać na tworzeniu historii wokół przedmiotów i na działaniach z nimi. Wyłóżcie wszystkie przedmioty z worka na ziemię i odłóżcie te wykorzystywane w poprzednim ćwiczeniu.
2. Podziel klasę na 4-5 osobowe grupy. Wyjaśnij, że zadaniem każdej grupy jest przygotowanie krótkiej scenki z wykorzystaniem wybranych przez grupę rzeczy. Ważne, żeby „wystąpiły” one w scenie, stały się jej bohaterami. Każda z grup wybiera do tego zadania kilka przedmiotów z tych, które zostały rozłożone na podłodze. Ważne, by nie były one jedynie dekoracją czy ilustracją, ale pełniły swoją rolę. Scenka może przybrać różnorodną formę w zależności od pomysłów dzieci.
3. Gdy już etiudy zostaną przygotowane, poproś, by każda z grup zaprezentowała efekty swojej pracy reszcie klasy.
Odwołaj się do początku zajęć i jego celu. Przypomnij, że podczas warsztatów uczniowie wykonali ćwiczenia aktorskie i wykorzystali potencjał przedmiotów, które posłużyły jako inspiracja do zbudowania historii. Zwróć uwagę, że każdy przedmiot może mieć wiele znaczeń, być nośnikiem skojarzeń, poruszać różne wątki i być wykorzystany na wiele sposobów. Zapytaj, czym stawały się przedmioty w poszczególnych scenach.