Uczennice i uczniowie w trakcie zajęć zastanawiają się nad znaczeniem odpoczynku. Czym jest odpoczynek w świecie, w którym z idea slow life stała się kolejnym obowiązkiem? Podczas spotkania młodzież mapuje i tworzy miejsca odpoczynku w szkole.
Na wcześniejszych zajęciach poproś uczniów, aby zastanowili się, jakie przedmioty, materiały, formy kojarzą im się z wypoczynkiem. Poproś o przyniesienie ich na kolejne spotkanie.
Podkreśl, że chodzi o materiały, które mogą udostępnić na potrzeby zajęć.
Duża pusta przestrzeń.
Papier, flamastry, repozytorium różnorodnych przedmiotów, które mogą kojarzyć się z odpoczynkiem (z różnymi formami odpoczynku): poduszka, słuchawki, książka, krzesło, talerz, walizka, im bardziej różnorodny zestaw przedmiotów, obiektów tym lepiej, mogą też być różnorodne materiały – szary papier, tkanina, folia, tektura, sznurek, styropian itp.
Wspólne działanie zacznijcie od krótkiego wyciszenia. Poproś o znalezienie wygodnej pozycji (stańcie w kole, usiądźcie na krzesłach lub na podłodze). Niech uczestnicy zamkną oczy i wezmą trzy głębokie, spokojne oddechy. Po otwarciu oczu daj im chwilę na przeciągnięcie się. Poproś uczniów, by na tyle, na ile to możliwe, zostawili wszystkie swoje sprawy poza salą warsztatową i skupili swoją uwagę na temacie Waszego spotkania.
Rozdaj czyste kartki i poproś każdą osobę o stworzenie własnej mapy skojarzeń i haseł wokół pojęcia odpoczynek. Można zapisywać wszystko, co w danym momencie przychodzi do głowy. Po kilku minutach podziel uczniów i uczennice na kilkuosobowe zespoły i poproś, by w grupach wymienili się swoimi spostrzeżeniami. Poproś też, by każda ekipa stworzyła wspólną mapę, zaznaczając hasła powtarzające się i hasła pojedyncze.
Podsumuj efekty tego ćwiczenia na forum. Na koniec dyskusji zapytaj uczniów, kiedy potrzebują odpoczynku?
Podziel uczniów na kilkuosobowe zespoły (mogą pracować w grupach z poprzedniego ćwiczenia lub – jeśli zależy Ci na większej dynamice i integracji grupy – stworzyć nowe zespoły). Poproś, by każda grupa wybrała wspólnie dwa-trzy hasła z etapu burzy mózgów, które posłużą jako inspiracja do dalszych działań.
Zadanie polega na zaprojektowaniu stacji odpoczynku. Stacja może być zarówno miejscem, z którego można skorzystać, lub jakimś prostym działaniem, które pozwala się zrelaksować.
Wskaż kilka obszarów, na które należy zwrócić uwagę przy realizacji zadania:
- jaki rodzaj odpoczynku przygotowujecie – aktywny/pasywny itp.?
- jakie uczucia, emocje, myśli chcecie wywołać u osób/osoby korzystającej z tego miejsca?
- czy w stacji odpoczynku mają pojawić się dźwięki, kolory?
Do projektowania stacji uczniowie mogą użyć przygotowanych przez Ciebie materiałów oraz przedmiotów, które sami przynieśli na zajęcia.
Gdy wszystkie grupy są gotowe, poproś uczniów i uczennice o przetestowanie stacji. Wcześniej ustal, czy zaprojektowane przez uczniów stacje odpoczynku wymagają ich obecności, czy można z nich korzystać bez udziału osób trzecich. Dostosuj plan testowania do pomysłów uczniów. Zarezerwuj na tę część minimum 30 minut. Testowanie – jest jak działanie w laboratorium – ma dać jedynie wyobrażenie odpoczynku.
Poproś, by każda osoba zaopatrzyła się w kartki/notes i coś do pisania i po każdej stacji zapisała swoje myśli i wrażenia np. odpowiadając na pytania: jak się czułam/czułem w tym miejscu? Czy taki odpoczynek jest dla mnie, a jeśli tak, to w jakich sytuacjach chciałbym z niego skorzystać?
Zapowiedz, że teraz będzie czas na pracę indywidualną. Na podstawie notatek każda osoba przygotowuje własną mapę odpoczynku. Inspiracją mogą być poniższe pytania:
- kiedy potrzebuję odpoczynku?
- jaki odpoczynek jest dla mnie najlepszy?
- jak odpocząć, kiedy mam tylko 15 minut?
- dlaczego potrzebuję odpoczynku?
Podziel klasę na pary i poproś, by zaprezentowali sobie mapy i porozmawiali o nich. Jeśli macie czas, możesz kilkukrotnie powtórzyć zadanie w różnych parach.
Na zakończenie stańcie lub usiądźcie w kole i tak jak na początku spotkania, weźcie wspólne trzy głębokie, spokojne oddechy.