
Warsztat przeznaczony do poprowadzenia po obejrzeniu spektaklu „Bromba w sieci” (reż. Rafał Sisicki, Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie). Bohaterowie spektaklu – niezależnie od wieku i poziomu informatycznego zaawansowania – korzystają z Internetu i w związku z tym napotkają na różne trudności. Uczniowie – przyglądając się zachowaniom postaci – zastanawiają się nad możliwościami, które daje sieć, oraz potencjalnymi zagrożeniami.
Tradycyjny układ ławek.
Poproś uczniów, aby przypomnieli sobie bohaterów spektaklu „Bromba w sieci”. Zapisz na tablicy podane przez uczniów odpowiedzi. Następnie poproś, aby uczniowie porozmawiali ze sobą (w ławkach) o tym, w jaki sposób poszczególne postaci korzystają z internetu – do czego go używają?
Lista bohaterów: Bromba, Poeta Fikander, Malwinka, Babcia, Pciuch, Wnuczek.
Zapytaj uczniów, czy pośród bohaterów spektaklu są tacy, którym zdarzyło się narozrabiać, korzystając z Internetu? Jakie zachowania i działania przysporzyły poszczególnym postaciom problemów lub sprawiły trudności komuś innemu? Dlaczego?
Zapowiedz uczniom, że na tym etapie ich zadaniem będzie zastanowienie się, jak pomóc bohaterom spektaklu w poruszaniu się w przestrzeni wirtualnej. Poproś, aby uczniowie w parach wybrali jednego bohatera, któremu zdarzyło się narozrabiać w internecie i przygotowali scenę rozmowy z tą postacią, w której wyjaśnią jej, jak w przyszłości uniknąć zagrożenia w sieci.
Na koniec poproś uczniów, aby podzielili się swoimi obserwacjami: jak myślą, dlaczego zdarza się, że użytkownicy Internetu wpadają w różne tarapaty? Jak można tego unikać?