• O nas ikona
  • Miniatura konspektu
    Justyna Czarnota, Katarzyna Piwońska

    Kleksografia – czyli tworzenie opowieści

    Warsztat do spektaklu „Akademia Pana Kleksa” w reż. Jerzego Jana Połońskiego z Teatru Maska w Rzeszowie, możliwy również do zrealizowania jako lekcja wokół lektury. Podczas zajęć uczniowie tworzą własne historie inspirowane motywami ze spektaklu i opowiadają je za pomocą typowych dla teatru form: monologu, dialogu i piosenki.

    Grupa Wiekowa Wiek 10-13 lat
    Rodzaj zajęć -
    Miejsce -
    Czas 45 minut
    Cel zajęć
    • tworzenie historii inspirowanych bohaterami spektaklu;
    • opowiadanie historii za pomocą różnych typów wypowiedzi wykorzystywanych w teatrze (monolog, dialog, piosenka, bajka).
    Metody pracy rozmowa , pokaz, opowiadanie, ćwiczenia plastyczne

    Przygotowanie do zajęć

    Aranżacja przestrzeni

    Klasyczny układ sali, uczniowie mogą pozostać w swoich ławkach.

    Środki dydaktyczne

    Kartki z kleksami (przygotowane dzień wcześniej na kartkach A4 różnokształtne klesy) – po jednej sztuce na dwie osoby, kredki lub mazaki. 

    Przebieg zajęć

    diamond icon
    diamond icon

    1. Kleksomania 5 min.

    Rozdaj uczniom kleksy – po jednej kartce na parę. Poproś, by uważnie im się przypatrzyli i przez chwilę porozmawiali o tym, czy coś lub kogoś ten kształt przypomina. Następnie uczniowie uzupełniają rysunek w taki sposób, by powstała jakaś postać lub przedmiot.

    Kartki z kleksami przygotuj poprzedniego dnia – możesz nałożyć trochę farby na kartkę, poczekać aż się rozleje lub po nałożeniu farby złożyć kartkę na pół. Ważne, by plamy były abstrakcyjne, mogą być różnej wielkości i umieszczone w różnym miejscu na kartce.

    2. Pan Kleks kontra Filip Golarz 10 min.

    Zapytaj dzieci, czy pamiętają scenę, w której w spektaklu pojawia się Filip Golarz. Poproś uczniów o opisanie relacji między tą postacią a Panem Kleksem. Następnie zapowiedz, że teraz wspólnie spróbujecie scharakteryzować obu bohaterów, odwołując się do przedstawienia. Zapytaj, jaki był Pan Kleks? Co można o nim powiedzieć? Odpowiedzi dzieci zapisz na jednej połowie tablicy. Jaki był Filip Golarz? Co można o nim powiedzieć? Odpowiedzi zapisz na drugiej połowie – ważne, by wszystkie były widoczne dla całej klasy, ponieważ uczniowie będą mogli z nich korzystać w kolejnym ćwiczeniu.

    Posłuż się metodą burzy mózgów. Pamiętaj, by nie krytykować żadnej odpowiedzi. Jeśli uczeń podaje określenie dotyczące postaci bez uzasadnienia, poproś, by wyjaśnił, z czego wynika ta propozycja.

    3. Co się wydarzyło między pomiędzy Panem Kleksem a Filipem Golarzem w przeszłości? 30 min.

    1. Podziel klasę na czteroosobowe grupy (uczniowie mogą odwrócić się do siebie w ławkach). Poproś, by każda grupa wzięła ze sobą swoją pracę przygotowaną na początku lekcji.

    Pomiędzy Panem Kleksem i Filipem Golarzem panuje specyficzne napięcie, które opisywaliście w poprzednim ćwiczeniu. Zapowiedz, że teraz zadaniem grup będzie wymyślenie odpowiedzi na pytanie, co wydarzyło się między tymi bohaterami w przeszłości? Historia może być zupełnie dowolna, natomiast ważne, by kluczową rolę odegrały w nim postaci lub przedmioty, które uczniowie narysowali na kartkach w pierwszym zadaniu. Poproś, by pamiętali, co charakteryzowało każdego z bohaterów i postarali się to uwzględnić w swojej opowieści. Na końcu niech grupy przeczytają je sobie nawzajem. Czym historie się od siebie różnią? W czym są podobne?

    Wariant: Jeśli macie więcej czasu, uczniowie mogą dostać dodatkowe zadanie: wymyśloną historię opisać w jednej z konwencji (którą losują):

    - piosenki,

    - monologu z perspektywy Pana Kleksa,

    - monologu z perspektywy Filipa Golarza,

    - dialogu pomiędzy Panem Kleksem a Filipem Golarzem.

    Gdy uczniowie będą gotowi, poproś, by znaleźli teatralny sposób na przedstawienie swojej pracy.

     

    2. Podsumowanie:

    Odczytajcie historie lub zaprezentujcie  przygotowane sceny teatralne. W podsumowaniu porozmawiajcie o tym, w jaki sposób poszczególne historie wykorzystały inspiracje w postaci rysunków przygotowanych wcześniej na bazie kleksów. Jakie funkcje spełniają one w scenach/historiach?

    Zobacz też

    diamond icon
    diamond icon
    ikona Jan Brzechwa, "Akademia Pana Kleksa", Poznań 2001.
    ikona „Akademia Pana Kleksa” w reż. Jerzego Jana Połońskiego z Teatru Maska w Rzeszowie.

    Podobne konspekty

    diamond icon
    diamond icon
    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Tradycja

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Język

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Dorota Ogrodzka

    Ekonomia