• O nas ikona
  • Miniatura konspektu
    Agnieszka Szymańska

    Teatralny Dzień Mamy

    Czy świętowanie Dnia Mamy zawsze musi polegać na recytacji wierszy i śpiewaniu piosenek? Być może większą radością i prezentem byłby wspólnie spędzony czas? W naszej propozycji podczas szkolnej uroczystości dzieci i opiekunowie mają okazję spotkać się w serii teatralnych zabaw, które pozwolą im lepiej się poznać. Nauczyciel staje się animatorem, uruchamiającym działania przeznaczone do wykonania w rodzinnych duetach.

    Grupa Wiekowa Wiek 4-6 lat
    Rodzaj zajęć -
    Miejsce -
    Czas 60 minut
    Cel zajęć
    • rozwijanie umiejętności związanych z budowaniem więzi;
    • kształtowanie umiejętności wyrażania emocji;
    • pogłębienie wzajemnych relacji;
    • rozwijanie wyobraźni;
    • integracja i współpraca w grupie.
    Metody pracy rozmowa , pokaz, ćwiczenia ruchowe, ćwiczenia plastyczne

    Przygotowanie do zajęć

    Aranżacja przestrzeni

    Sala z dużą pustą przestrzenią.

    Środki dydaktyczne

    Kartki a4, krepina, bibuła, taśma malarska, szary papier, kartonowe pudełka, flamastry, kredki, skrawki materiałów, wstążki i tasiemki, sznurek.

    Przebieg zajęć

    diamond icon
    diamond icon

    1. Rozgrzewka 10 min.

    Zaproś uczestników do tego by stanęli w kole, w bliskim kontakcie dziecka i opiekuna. Zaznacz, że każde podane przez Ciebie zadanie adresowane jest do wykonania w rodzinnym duecie:

    - zróbcie sobie nawzajem (najpierw duzi małym a potem mali dużym) masaż ciała, zaczynając od głowy, poprzez plecy, ręce, nogi. Sprawdźcie, jaki rodzaj dotyku sprawia przyjemność, jest relaksujący (masowanie, głaskanie, oklepywanie). Bądźcie czujni i wrażliwi na reakcję osoby masowanej.

    - stańcie naprzeciwko siebie. Jedna osoba staje się lustrem dla drugiej – precyzyjnie odbija jej gesty, mimikę twarzy, ruch. Po chwili następuje zmiana ról.

    - niech wszyscy dorośli zamkną oczy i bez podglądania przez minutę starają się jak najbardziej precyzyjnie opisać wygląd swojego dziecka. Po usłyszeniu opisu następuje zamiana ról w parach.

    - ustalcie w duetach Wasz ulubiony wspólnie spędzony dzień. Krótko opowiedzcie sobie nawzajem zdarzenia tego dnia ilustrując historię dźwiękami, które można wydobyć za pomocą własnych ciał.

    - w rodzinnym duecie ustalcie wspólny znak/gest którym przywitacie się z pozostałymi rodzinami. Następnie poznajcie się i przywitajcie z innymi uczestnikami dzisiejszego święta.

    2. Lubię z Tobą... 10 min.

    Przygotuj dla każdej z rodzin kartę z poniższymi frazami. Zapowiedz, że zadanie polega na dokończeniu przez dzieci zdań w odniesieniu do relacji z mamą: rodzic odczytuje początek zdania, a dziecko kończy wypowiedź zgodnie z tym, co myśli i czuje. Następnie zaproś dzieci do tego, by zastąpiły swoje odpowiedzi gestami i dźwiękami, które pozwolą im wyrazić do, co wcześniej powiedzieli za pomocą słów.  Możesz zasugerować rodzicom, by dla ułatwienia drugiej części zadania, zapisywali odpowiedzi dzieci.

     

    • W mojej mamie najbardziej lubię……

     

    • Moja mama jest dla mnie……

     

    • Marzę by z mamą …..

     

    • Lubię z mamą…..

     

    • Zawsze mogę z mamą……

     

    Uzupełnione karty duety mogą zabrać do domu.

    3. Nasza przestrzeń świętowania 20 min.

    Poproś rodziny, by wybrały sobie w sali miejsce, w którym zbudują dla siebie przestrzeń do świętowania, która będzie odpowiadała potrzebom i marzeniom mam. Zachęć dzieci, by dowiedziały się jak najwięcej o tym, co sprawiłoby ich mamie przyjemność – niech zrobią krótki wywiad z mamą: jak sobie wyobraża wymarzone świętowanie? Jaki powinien panować nastrój? Jakie dźwięki powinny się tam pojawić? Jakie kolory, materiały, kształty?

    Daj do dyspozycji zespołów zestaw materiałów do wykorzystania: skrawki materiałów, wstążki i tasiemki, sznurek, krepinę, szary papier, taśmę malarską, kartonowe pudełka, farby i flamastry. Niech zespoły wykorzystają je do tego, by stworzyć wymarzone miejsce do świętowania dla wszystkich mam.

    4. Działaj! - czyli świętujmy razem 20 min.

    Kiedy wszystkie miejsca będą już gotowe, poproś duety, by przygotowały krótką prezentację, w której pokażą, w jaki sposób chciałyby w stworzonym przez siebie miejscu świętować wspólnie Dzień Mamy. Co wspólnie robimy kiedy świętujemy? Co jest ważne w rodzinnym świętowaniu? Ze swoich pomysłów wybierzcie takie, które zaprezentujecie innym grupom.

    Na zakończenie zorganizuj zwiedzanie przygotowanych przestrzeni i zobaczcie wspólnie akcje przygotowane przez rodzinne duety.

    Podobne konspekty

    diamond icon
    diamond icon
    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Tradycja

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Agata Pietrzyk-Sławińska

    Język

    Wiek 16-19 lat
    miniaturka Dorota Ogrodzka

    Ekonomia