• O nas ikona
  • 11.09.2015

    POZNAŃ - Tydzień z Teatroteką Szkolną

    Poznańskie spotkanie w ramach „Tygodnia z Teatroteką Szkolną" odbędzie się w Centrum Kultury Zamek. Prezentacji portalu „Teatroteka Szkolna" oraz warsztatom prowadzonym przez pedagogów teatru, pokazującym, w jaki sposób można wykorzystać materiał edukacyjny na portalu w praktyce, będzie towarzyszyła dyskusja „Jak powinna wyglądać edukacja w instytucjach kultury"? oraz prezentacje dwóch spektakli zrealizowanych z amatorami.

    miniatura artykułu

    W Poznaniu program Tygodnia z Teatroteką Szkolną trwa dwa dni.

    25 września rozpocznie się prezentacja portalu, dyskusja poświęcona pożądanym modelom edukacji kulturalnej w instytucjach kultury oraz warsztaty pokazujące praktyczny sposób wykorzystania narzędzi i ćwiczeń zamieszczonych na portalu. Spotkanie zakończymy wspólnym obejrzeniem spektaklu Upadły anioły w reż. Iwony Pasińskiej. Dzień póżniej pokaz drugiego spektaklu – Ciało pedagogiczne w reż. Justyny Sobczyk.

    INFORMACJE I ZAPISY: Sylwia Szykowna, e-mail: sylwia@cpe.poznan.pl

     

    PROGRAM: 

    25.09 |  Scena Nowa, Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań

    Paneliści: Ewa Guderian-Czaplińska (UAM), Justyna Czarnota (Instytut Teatralny), Zbigniew Rudziński (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu), Wiesława Wójcik
    Moderator: Paulina Skorupska

    Warsztaty narzędziowe: Jak wykorzystać metody pedagogiczno-teatralne w praktyce szkolnej?

    W jaki sposób pedagogika teatru może być przydatna w działaniu szkolnym na lekcji lub na zajęciach pozalekcyjnych? Przyjrzymy się narzędziom umieszczonym na portalu „Teatroteka Szkolna” w praktycznym działaniu teatralnym, szukając najlepszych dla siebie metod pracy z uczniami. 

    Prowadzenie: Justyna Czarnota, Agnieszka Szymańska

    m-ce: Scena Nowa, Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań

    m-ce: Scena Wielka, Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań

    26.09 | sobota

    Spektakl "Ciało pedagogiczne" powstał w ramach współpracy i ze środków Warszawskiego Centrum Inicjatyw Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń jako wyjątkowa forma szkoleniowa dla nauczycieli.

    m-ce: : Scena Wielka, Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań

     

    PANELIŚCI I PROWADZĄCY WARSZTATY:

    Ewa Guderian-Czaplińska – pracuje w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk UAM, gdzie zajmuje się głównie historią teatru (antycznego i współczesnego, a najchętniej relacjami ich obu) i krytyką teatralną. Autorka książek i artykułów poświęconych teatrowi i dramatowi, współpracuje z pismami teatralnymi „Dialog” i „Didaskalia”. Prowadzi zajęcia dla studentów kierunku „Wiedza o teatrze”.

    Justyna Czarnota – pedagog teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. Absolwentka filologii polskiej ze specjalnością nauczycielską i teatrologiczną Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i podyplomowych studiów „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie koordynuje program Lato w teatrze, a wcześniej pracowała jako tour manager projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci: „Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana”, „Gdzie jest Pinokio?”, „Pippi Pończoszanka”. Członek Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury

    Zbigniew Rudziński – Rocznik 1952. Absolwent polonistyki. Studiował we Wrocławiu i w Poznaniu. Uczestnik studenckiego ruchu teatralnego w latach siedemdziesiątych. Instruktor, animator i organizator amatorskiego życia teatralnego wśród młodzieży w Poznaniu i w środowisku wiejskim. Przez wiele lat aktywny w Towarzystwie Kultury Teatralnej (współanimator Proscenium) oraz ASSITEJ. Od roku 1985 w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu kształtuje działalność teatralną tej instytucji: redaguje wydawnictwo Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży, promuje współczesną dramaturgię m.in. poprzez organizowanie konkursów, warsztatów dramatopisarskich, Scenę Autora, tzw. Scenę Czytaną, Biennale Sztuki dla Dziecka, internetowy katalog sztuk współczesnych, a także propaguje teatr dla najnajmłodszych, teatr osób niepełnosprawnych, teatr tańca. Inicjator i organizator, jako pracownik CSD w Poznaniu, Kongresu Polskiego Teatru dla Dzieci i Młodzieży w roku 2005 i współredaktor Raportu o stanie polskiego teatru dla dzieci i młodzieży w latach 1989-2003. W roku 2015 otrzymał Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

    Paulina Skorupska – teatrolożka, absolwentka wiedzy o teatrze i kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorantka w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk UAM. W latach 2009-2015 pracowała w Teatrze Ósmego Dnia. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015). Zajmuje się przede wszystkim teatrem społeczności lokalnych, politycznym, angażującym oraz sztuką site-specific.

    Agnieszka Szymańska – absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (specjalności pedagogika ogólna i edukacja medialna), Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury Szkoły Głównej Handlowej, Szkoły Pedagogów Teatru Instytutu Teatralnego. Zajmuje się organizacją, produkcją, promocją wydarzeń artystycznych adresowanych do dzieci. Prowadzi warsztaty edukacyjno – teatralne. Współpracowała z Fundacją ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom” (koordynatorka działań medialnych kampanii w latach 2008-2011) oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (producentka: trzech edycji festiwalu małe Warszawskie Spotkania Teatralne, „Teatralnego Placu Zabaw Jana Dormana”, współkoordynatorka trzech edycji programu „Lato w teatrze”). Specjalistka ds. kontaktów międzynarodowych Teatru Fredry w Gnieźnie. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru w którym prowadziła warsztaty dla dzieci w ramach akcji Labirynt oraz dla pedagogów w ramach projektu „Teatralne Spięcie”. Producentka spektakli Teatru 21 („Ja jestem ja” oraz „.. i my wszyscy. Odcinek 0”).

    Wiesława Wójcik – nauczycielka, organizatorka życia teatralnego szkoły, twórczyni klas o profilu teatralnym na poziomie szkoły średniej, autorka programów nauczania dla klas o profilu teatralnym zatwierdzonych przez MEN i Kuratorium Oświaty. Organizatorka Europejskich Spotkań Młodzieży w dziedzinie teatru. Od 15 lat koordynatorka i prowadząca międzynarodowe warsztaty teatralne w ramach współpracy Wielkopolski z Hesją. Laureatka wielu nagród: nagrody Ministra Edukacji, Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Poznania, nominowana przez uczniów do tytułu Nauczyciel Roku i Szkoła z Klasą w 2011.

     

    PARTNERZY: Centrum Praktyk Edukacyjnych przy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu

    Zobacz też

    diamond icon
    diamond icon